چرا آموختن فن بیان لازم است؟

سخنرانی در کلاس

هر کسی ممکن است تا وقتی هنوز در شرایط سخن گفتن برای دیگران قرار نگرفته، این سوال را از خودش یا از دیگران بپرسد: «آموختن فن بیان چه لزومی دارد؟» و تعجبی هم نمی‌کنم اگر هیچ پاسخ قانع کننده‌ای برای آن پیدا نکند.

اما به محض آن‌که همان فرد، در شرایطی قرار گرفت که ناچار شد برای دیگران، حتی خیلی کوتاه، سخن بگوید، خودش پاسخ سوالش را درخواهد یافت.

اما پیش از این که به این سوال پاسخ دهم، لازم است بگویم «فن بیان چیست؟»

فن بیان چیست؟

ذات انسان، با فکر کردن ممزوج است. آن‌قدر که ارسطو، انسان را حیوان ناطق می‌نامد. اما این فکر، تا زمانی که با دیگران به اشتراک گذاشته نشود، و تنها در ساحت ذهن همان فرد، محبوس باشد نتیجه‌ی جمعی نخواهد داد.
برای رسیدن به یک نتیجه‌ی جمعی لازم است آن فکر را با دیگران در میان گذاشت.

فن بیان یکی از ابزارهای در میان گذاشتن همین فکر است!

هرکدام از ما در طول روز، ناچاریم بارها و بارها در آن‌چه می‌اندیشیم، با دیگران سهیم شویم.
اصلی‌ترین و مهم‌ترین ابزار در دسترس هرکدام‌مان نیز زبان است! این موهبت خدا دادی که راه را برای ارتباط ما با یکدیگر تسهیل کرده است.

پس فن بیان، هنر انتقال موثر اطلاعات و مفاهیم موجود در ذهن ما به دیگران، در قالب سخن گفتن است.

آموختن این هنر چه ضرورتی دارد؟

ممکن است کسی بگوید من به تنهایی، در غاری زندگی می‌کنم و با هیچ انسان دیگری نیز تعامل ندارم! پس چه نیازی به آموختن این تکنیک هست؟
بله! البته که او نیازی به آموختن این فن ندارد! ولی شما که در یک جامعه‌ی بشری زندگی می‌کنید و هر روز ناچار به تعامل با انسان‌های زیادی هستید به آموختن این فن نیاز دارید!
لابد می‌پرسید کجا؟
برای نمونه چند مثال می‌زنم:

وقتی قصد دارید در یک اداره/ شرکت استخدام شوید!

غالبا، ادارت و شرکت‌ها، پیش از این که شخصی را استخدام کنند، از او مصاحبه خواهند گرفت. اینجاست که کمیت آن‌هایی که شیوه‌ی صحیح سخن گفتن را نمی‌دانند لنگ می‌زند و گرفتارشان می‌کند!
پس برای این که خوب از عهده‌ی یک مصاحبه‌ی کاری بربیاید، نیاز به فن سخن خواهید داشت.

وقتی در کلاس ارائه دارید!

هر دانش‌آموز یا دانشجویی، در طول دوران تحصیل، بارها و بارها باید مطالب درس را در حضور معلم یا استاد برای هم‌کلاسی‌هایش ارائه دهد. در این مواقع، دانستن شیوه‌های موثر سخن گفتن باعث می‌شود، بدون استرس، این کار را انجام دهید و همه از مطالب گفته شده توسط شما لذت ببرند.

وقتی شغل‌تان سخن گفتن است!

شغل بعضی از آدم‌ها، سخن گفتن است. ممکن است شما هم از این دسته باشید: یک معلم، یک استاد دانشگاه، یک روحانی، یک وکیل یا…
در این شرایط، شما ناچارید زیبا سخن گفتن را بیاموزید تا از به خوبی از عهده‌ی کارتان برآیید. در غیر این صورت دانش‌آموزان، دانشجویان یا مخاطبان شما از حرف‌هایتان بهره‌ی کافی نخواهند برد.

وقتی قصد فروش یک محصول را دارید!

تا حالا از خودتان پرسیده‌اید که چرا بعضی از آدم‌ها در کار فروش و بازاریابی موفق‌تر از دیگران هستند؟ و راز کارشان چیست؟ یا چرا به بعضی از فروشنده‌ها نمی‌شود «نه» گفت؟!
من به شما می‌گویم! راز کارشان در «چگونه سخن گفتن» شان نهفته است!
بدون شک فروشنده‌ای که فن بیان بهتری دارد، چند برابر فروشنده‌ای که این هنر را ندارد موفق خواهد شد!

وقتی برای صحبت کردن، دعوت‌تان می‌کنند!

شاید شما مدیر یک شرکت هستید، یا شاید یک خیّر یا یک کارآفرین موفق باشید. یا شاید حتی پدر فرزندی باشید که به تازگی ازدواج کرده است. در هرحال ممکن است روزی از شما بخواهند قدری برای جمع صحبت کنید!

در جمع کارمندان شرکت، بین اعضای یک خیریه، در یک مراسم تجلیل یا شاید در میان مراسم عروسی!
اینجاست که فن بیان به دادتان خواهد رسید تا تجربه‌ای به یادماندنی را در خاطرتان ثبت کنید.

وقتی حق‌تان را می‌خواهید!

زندگی است دیگر! ممکن است یک روز، یک از خدا بی خبر پیدا شود و حق‌تان را بخورد! اینجاست که باید بتوانید دادتان را بستانید.
و البته که این داد ستانی، جز با آموختن اصول خوب سخن گفتن میسر نخواهد شد.

هرکس، در طول زندگی‌اش ممکن است با یکی یا چندتا از این موقعیت‌ها (یا با موقعیت‌های دیگری) رو به رو شود و نیاز به خوب سخن گفتن داشته باشد. ولی آن موقع دیگر، برای آموختن این هنر زمان خوبی نیست.

این هنر را باید پیش از مواجه شدن با شرایط بیاموزید و آن‌قدر تمرین کنید تا بر آموخته‌هایتان مسلط شوید و در هنگام نیاز، از توانایی‌تان استفاده کنید.

اگر به آموختن فن بیان علاقه دارید، به کلاس سخنوری سر بزنید!

مطالب پیشنهادی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *