متن اجرا

متن اجرا چیست و به چه دردی می‌خورد؟

وقتی از متن اجرا، صحبت می کنم منظورم این نیست که تک تک واژه‌ها و عباراتی را که می‌خواهید استفاده کنید، عینا روی کاغذ بیاورید و موقع اجرای برنامه، آن‌ها را از رو بخوانید.

اگرچه، این کار را به بعضی از افراد که تازه ابتدای راه هستند پیشنهاد می کنم. قطعا برای یک مجری تازه کار سخت است که مطالبی را در مورد آغاز کلام، سلام، خیر مقدم، دعوت از مهمان برنامه و خداحافظی در ذهن داشته باشد و با دیدن جمعیت هول نشود و آن‌ها را از یاد نبرد.

به همین دلیل، فکر می‌کنم برای این دسته از افراد بهتر است حتی متن دعوت از مهمان نیز مکتوب شود تا از یاد نرود.
ولی به مرور که مجری، با جو حاکم بر مراسم‌های گوناگون و نیز با شیوه‌های مختلف اجرای برنامه آشنا شد، این کار، نه تنها هیچ لزومی ندارد بلکه وقت گیر هم هست.

یک مجری باسابقه و مسلط، تنها نیاز دارد که اشعار، عبارات نغز و برخی نکات جهت یادآوری (مثل نام سخنران) را روی برگه بنویسد تا احیانا فراموش نکند و چیزی را از قلم نیندازد.

مجری خوب باید بتواند بداهه گویی کند. یعنی بدون آمادگی و بدون رجوع به یادداشت، در مورد یک موضوع- هر چند کوتاه و مختصر- صحبت کند. در مورد این مهارت بعدا مفصل صحبت خواهم کرد و فعلا به ذکر همین نکته بسنده می‌کنم که کسب این مهارت ناممکن نیست، می توان آن را به دست آورد و با تمرین و تکرار قوت بخشید.

نوشتن متن اجرا
اگر در ابتدای راه هستید، تمام متن اجرایتان را روی کاغذ بنویسید و چیزی را از قلم نیندازید.

متن اجرا را چطور تنظیم کنیم؟

احتمالا، ساده‌ترین راه آن است که همه‌چیز را پشت سر هم روی برگه‌ای تایپ یا یادداشت کنید و هنگام اجرا پیش رویتان بگذارید. وقتی از «متن مجری» صحبت می‌کنم افراد، غالبا چنین تصویری را در ذهن تداعی می‌کنند.

اما این راه چندان یاری‌گر نخواهد بود! زیرا شما متن اجرا را برای این آماده می‌کنید که در هنگام کار، چیزی را فراموش نکنید و احتمال خطا و اشتباه و تپق زدن را به حداقل میزان ممکن کاهش دهید.

اما یک یادداشت ساده – یا یادداشت‌هایی با تعداد صفحات بالا- احتمالا بیش از آن که راهگشا باشد گیج کننده خواهد بود.

بهتر است متن اجرایتان را به شیوه‌ای که توضیح خواهم داد، آماده کنید. زیرا این شیوه، خواندن متن را در هنگام اجرا آسان‌تر می‌کند و همچنین از آن‌جا که تمام مطالب یک جا جمع است تعداد برگه‌ها کاهش می‌یابد و در نتیجه در هنگام اجرا، زیاد نیازی به گشتن یا جا به جا کردن برگه‌ها برای پیدا کردن مطلبی خاص ندارید.

رعایت این نکته‌ی کوچک می تواند موجب افزایش تمرکز شما در حین اجرا شود.

یک تذکر مهم:

اگر تازه‌کار هستید سعی کنید تمام متن اجرایتان را، به همین شیوه، روی برگه بنویسید تا چیزی از قلم نیفتد؛ به ویژه اگر هنوز در بداهه‌گویی مهارت کسب نکرده اید. حتی متن سلام و خیرمقدم گفتن‌تان را هم از قلم نیندازید.

میان‌نوشت: متن‌های مجری ای که روی سایت آقای صحنه قرار دارند یا در آینده به آن اضافه خواهند شد، اغلب ناظر بر همین امر تنظیم شده‌اند تا برای استفاده‌ی تمام مجریان -اعم از تازه‌کار یا خبره- مناسب باشند.

متن اجرا را به این صورت که توضیح خواهم داد آماده کنید:

* یک صفحه‌ی word باز کنید.
* از منوهای بالای صفحه روی منوی Page Layout (یا layout) کلیک کنید.

انتخاب بخش چیدمان صفحه


* سپس، از منوی باز شده، پنجره‌ی Columns  و بعد گزینه‌ی More Columns را انتخاب کنید.

انتخاب بخش ستون ها

* پس از آن، ابتدا از بخش بالای پنجره‌ی باز شده (presets)، به تناسب نیاز خود گزینه‌ی Two (برای دو ستونه شدن) یا Three (برای سه ستونه شدن صفحه) را انتخاب کنید. پیشنهاد من گزینه‌ی Three است.

* سپس گزینه‌ی Right-to-left را برای تنظیم چینش ستون‌ها از راست به چپ تیک بزنید، و روی ok کلیک کنید.

* بهتر است صفحه در حالت افقی باشد. برای این کار، روی Orientation کلیک کرده و گزینه‌ی Landscape  را انتخاب کنید.

انتخاب حالت افقی صفحه

* حالا شما یک برگه ی افقی دارید که سه ستون مجزا دارد.
* متن خود را وارد کنید.
* اندازه متن را مناسب دید خود تنظیم کنید و ترجیحا از یکی از فونت های رسمی فارسی مثل نازنین، میترا، زر یا ترافیک استفاده کنید که به آسانی قابل خواندن باشند.
* برای منظم‌تر شدن صفحه، بهتر است عنوان هر بخش را با فونت درشت تر و به صورت برجسته (Bold) بالای آن بنویسید.
* متن شما آماده است!

پی‌نوشت: اگر نوشتن تمام متن اجرا را لازم نمی‌دانید، نوشتن اشعار و توضیحاتی مثل نام سخنران یا اسپانسر برنامه کافی است.

مطالب پیشنهادی:

1 دیدگاه در “متن اجرا

  1. اشتراک ها: آموزش مجریگری حرفه‌ای (11 نکته برای نومجریان) – آقای صحنه|مسعود پایمرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *